Results: Encounter Paddling Time Trial

Appended below are the results of the Encounter Paddling Club’s January Time Trial, the first of 2017.

On what was a cool, damp day, a pleasantly surprising 25 paddlers including eight from the Holdfast and Onkaparinga Canoe Clubs, rocked up to start off their New Year with a splash.

Line honours went to Buck Finlay in a PB, a mere 9 seconds ahead of young, rapidly improving Ben Roberts who smashed his previous best by 2 minutes 47 seconds with event first time paddler, Isaac Turner from OCC, coming over the line in third spot.

After the horrific conditions of the December Time Trial when only 2 paddlers finished under scratch, today an amazing 76 percent of paddlers bettered their scratch times.  Fastest paddlers were Dale Thomson and Bennett Maxwell who scorched around the 6 km at an average of 14.04 kph in the K2 with Jack Bain being the fastest of the K1 paddlers in the very quick time of 26 minutes 50 seconds

Thanks to Phil Dingsdale and yours truly for setting the course buoys and to Clare Dingsdale and Kerry Gallard for time keeping.

Until the 5th February for 2017 Series 1, Time Trial 2, happy paddling as we all work off the Christmas pudding.

Cheers

Tony Sims

 

 

2017 SERIES 1 TIME TRIAL 1; Sunday 1st January 2017 RESULTS         0:50:00  
PADDLER PADDLER CLUB BOAT TIME TRIAL ELAPSED ACTUAL NEW POINTS AVE
NAME CLASSIFICATION   NUM- OFFSET FINISH TIME TRIAL TIME TRIAL AWARDED SPEED
      BER START TIME TIME TIME OFFSET   KPH
MARK FINLAY M 50+ K1 EPC 16 09:47 47:04 37:17 12:43 12 9.66
BEN ROBERTS M U14 K1 EPC 23 11:29 47:13 35:44 14:16 11 10.07
ISAAC TURNER M U16 K1 OCC 42 16:29 47:17 30:48 19:12 10 11.69
JUNE FINLAY W 50+ SEAKAYAK EPC 11 04:46 47:31 42:45 07:15 9 8.42
NEIL THOMSON M 60+ OR1 OCC 18 10:09 47:39 37:30 12:30 8 9.60
NICOLE HAMMOND W O K1 HBCC 33 14:43 47:39 32:56 17:04 7 10.93
EMILY CLEMENTS-PORTEOUS W O K1 EPC 19 10:33 48:06 37:33 12:27 6 9.59
JONO FINDLAY M 40+ K1 EPC 44 17:08 48:24 31:16 18:44 5 11.51
JACK BAIN M O K1 OCC 49 21:41 48:31 26:50 23:10 4 13.42
PIP ARCHER & JILL BROUGHTON MIXED RKL2 EPC 17 09:52 48:35 38:43 11:17 2 & 2 9.30
DAVID ENGLAND M 65+ OR1 EPC 36 14:57 48:59 34:02 15:58 1 10.58
ROB LEE M 60+K1 HBCC 45 17:36 49:03 31:27 18:33 1 11.45
BEC MCMILLAN W 35+ TK1 EPC 13 07:11 49:09 41:58 08:02 1 8.58
PHIL DINGSDALE M 70+ K1 EPC 24 11:39 49:25 37:46 12:14 1 9.53
TONY SIMS M 65+ SEAKAYAK EPC 14 09:50 49:34 39:44 10:16 1 9.06
MICHAEL GALLARD M 55+ K1 EPC 47 19:14 49:43 30:29 19:31 1 11.81
JOSH ROBERTS M U16 K1 EPC 41 16:21 49:47 33:26 16:34 1 10.77
ADAM FINDLAY M U16 K1 EPC 38 15:54 49:48 33:54 16:06 1 10.62
CATH VENNING W 40+ K1 EPC 37 15:50 50:12 34:22 15:38 1 10.48
MARC BREHIN M 55+ K1 EPC 48 20:36 50:12 29:36 20:24 1